Péntek délben szervezték meg a magyar nyelv és irodalom próbavizsgákat a Szatmár megyei gimnáziumokban és középiskolákban. A tételsorok nem bizonyultak nehéznek, a felkészült tanulók könnyen kidolgozhatták ezeket.
Az érettségire készülő diákok első tételben a megadott szempontok alapján kellett elemezniük egy Petőfi-verset, majd „A könyv, az olvasás minden bajra jó" mottó kapcsán kellett írjanak érvelő szöveget. A harmadik tételben a ballada műfaji jellemzőit mutatták be.
A VIII. osztályos tanulók az első tételben Czigány Zoltán kortárs magyar gyerekkönyvszerző Csoda és Kósza történetéből kaptak egy részletet, amelyet saját fantáziájuk alapján kellett folytatniuk. A második feladatban egy a Wikipédia oldalról kiragadott szövegrészletet kellett értelmezniük a diákoknak, majd a megadott kérdésekre válaszolniuk. Ez a szöveg a barnamedvéről szólt.
Január 28-án az érettségire készülő diákok a profilnak megfelelő kötelező tantárgyakból (matematika vagy történelem) vizsgázhatnak, a nyolcadikosoknak pedig megrendezik a matematika képességi vizsga próbáját.
Január 30-án a profilnak megfelelő választható tantárgyakból (informatika, kémia, biológia, társadalomtudományok, földrajz és idegen nyelvek) vizsgáznak a XII. osztályosok. A tizenkettedikesek vizsgája három, a VIII. osztályos diákok vizsgája pedig két órát tart.
A próbavizsgák célja nem más mint, hogy rávilágítsanak a diákok jelenlegi ismereteinek hiányosságaira, hogy az érettségi, illetve a képességi vizsgákig hátralevő időben pótolni tudják ezt.